ФЕНОМЕНОЛОГІЯ ОПОДАТКУВАННЯ ВЛАСНОСТІ
Анотація
Вступ. Змістовне наповнення поняття “оподаткування власності” потребує наукового обґрунтування. Це зумовлено наявністю абстрактних підходів до трактування його сутності та ототожненням змісту зі справлянням майнових податків. Натомість власність за іманентною природою охоплює відносини щодо володіння суб’єктом матеріальним чи нематеріальним об’єктом з усіма формалізованими чи неформальними проявами цього явища. Саме тому у процесі оподаткування об’єктів власності необхідно враховувати усі ознаки власності, розглядати цей процес з позиції накладання податку на власника у нерозривному взаємозв’язку з його майновими, соціальними характеристиками та впливом на економічні інтереси. З позиції феноменології до оподаткування власності важливо застосовувати об’єктивний підхід, який передбачає врахування суспільних інтересів загалом, соціально-економічного становища населення, що дасть змогу знизити рівень соціальної напруги у суспільстві.
Мета – науково обґрунтувати сутність і визначити критерії феноменологічного підходу до оподаткування власності.
Результати. Досліджено сутність категорії “власність” у довідковій літературі, обґрунтовано її ключові ознаки, на основі чого подано власне бачення сутності цієї дефініції. Визначено поняття “оподаткування власності” з позиції врахування ознак категорії “власність”. Запропоновано критерії реалізації феноменологічного підходу оподаткування власності. Висвітлено способи мінімізації податкових зобов’язань у процесі оподаткування власності.
Висновки. Поняття “оподаткування власності”, з урахуванням її ознак та відповідно до змісту процесу оподаткування, ми визначили як накладання податків на суб’єктів у процесі володіння матеріальними речами або нематеріальними благами, набуття на них права власності та його припинення. Феноменологія оподаткування власності полягає у тому, що цей процес необхідно розглядати з позиції оподаткування об’єкта у нерозривному взаємозв’язку з суб’єктом, тобто платником податків.
Ключові слова
Повний текст:
>PDFПосилання
Іванов Ю. Б., Крисоватий А. І., Десятнюк О. М. Податкова система: підручник. Київ: Атіка, 2006. 920 с.
Revenue Statistics 1965-2017. OECD. 2018. URL: https://www.oecd.org/tax/tax-policy/oecd-classification-taxes-interpretative-guide.pdf.
Карлін М. І., Бобох Н. М. Роль податку на нерухомість в соціальній політиці країни з транзитивною економікою. Демографія та соціальна економіка. 2009. № 2. С. 132–140.
Модернізація місцевих фінансів України в умовах економічних і соціальних трансформацій: моногр. / за ред. О.П. Кириленко. Тернопіль: ТНЕУ, Економічна думка, 2008. 376 с.
Матвійчук Н. М. Методичні підходи до класифікації податків на нерухоме майно. Економіка і суспільство. 2017. № 8. С. 15–21.
Сибірянська Ю. В., Кондратюк О. Ю. Система майнового оподаткування в Україні: ефекти реформування та напрямки оптимізації. Економіка: теорія та практика. 2015. № 1. С. 55–64.
Ібрагімов М. Р. Шляхи удосконалення оподаткування власності в сучасних умовах розвитку місцевого самоврядування. Світ фінансів. 2007. Вип. 4(13). С. 69–75.
Кушнірчук Ю. М. Аналіз фіскальної практики оподаткування власності, ресурсів й капіталу у контексті економічної безпеки України. Ефективна економіка. 2010. № 3. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/efek_2010_3_5.
Свердан М. М. Фіскальні технології оподаткування приватної власності: податок на багатство. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Економіка і менеджмент. 2015. Вип. 14. С. 268-271.
Свердан М. М. Оподаткування власності: сутність, система, специфіка. Науковий погляд: економіка та управління. 2019. № 1. С. 211–219.
Етимологічний словник української мови: в 7 т. / АН УРСР. Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні; головний ред. О. С. Мельничук. Київ: Наук. думка, 1982. 632 с.
Великий тлумачний словник сучасної української мови: 250000 / уклад. та голов. ред. В. Т. Бусел. Київ; Ірпінь: Перун, 2005. VIII, 1728 с.
Завадський Й. С., Осовська Т. В., Юшкевич О. О. Економічний словник. Київ: Кондор, 2006. 356 с.
Яковенко Р. В. Тлумачний англо-український словник економічних термінів з елементами теорії та проблематики. Дидактичний довідник. 2-ге вид., випр. Кіровоград: Видавець Лисенко В.Ф., 2015. 130 с.
Property. URL: https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/property.
Property. URL: https://www.investopedia.com/terms/p/property.asp.
Property. URL: https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/definition/english/property?q=property.
Property. URL: https://www.britannica.com/topic/property-legal-concept.
Смит А. Исследование о природе и причинах богатства народов / пер. с анг.; предисл. В. С. Афанасьева. Москва: Эксмо, 2007. 960 с.
Юрій С. Еволюція власності в умовах становлення ринкових структур. Вісник економічної науки України. 2008. №2. С. 3–6.
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.
ISSN 1818-5754 (print), ISSN 2415-3672 (online)
Західноукраїнський національний університет
© «Світ фінансів», 2004-2025