ФІНАНСОВИЙ РИНОК УКРАЇНИ ПІД ЧАС ВІЙНИ: РЕАЛІЇ ФУНКЦІОНУВАННЯ

Наталія КРАВЧУК, Олег ЛУЦИШИН

Анотація


Вступ. Суттєвий вплив на фінансовий сектор загалом та фінансовий ринок зокрема чинить війна в Україні. 2022-й став, без перебільшення, переломним роком для українського фінансового ринку, а також індикатором для усієї світової фінансової системи щодо її стійкості та гнучкості, швидкості реагування на виклики та адаптивності, можливості та готовності до запровадження нововведень, сприйняття викликів усіма стейкхолдерами ринку. Основними тригерами функціонування фінансового ринку є швидка та клієнтоорієнтована цифровізація послуг; волатильність регуляторної політики через військові дії росії в Україні; миттєве реагування на зміни в умовах обмеженого доступу до фінансових ресурсів; швидка адаптація до роботи з клієнтами за умов жорсткого лімітування фінансових операцій. Відповідями на ці виклики стали: віртуалізація послуг через кооперацію з FinTech компаніями та, як наслідок, поява нових інструментів у секторі надання фінансових послуг; вимушений перехід та неминучість сприйняття нових онлайн пропозицій фінансовими посередниками; диверсифікація та хеджування заощаджень через конвертацію їх у “валютоеквівалентні” вклади та криптовалюти; модифікація мобільних банківських додатків.

Мета дослідження – проаналізувати реалії функціонування фінансового ринку України під час війни та науково обґрунтувати виклики фінансового сектору в умовах ізоляції фінансового ринку через запровадження воєнного стану; ідентифікувати ключові виклики розвитку, новітні фінансово-мілітаристські тренди діяльності; виявити канали впровадження фінансових інновацій посередниками ринку фінансових послуг; окреслити тригери розвитку фінансового ринку України та усвідомити перспективи запровадження нових бізнес-моделей для учасників фінансового ринку.

Результати. З’ясовано, що фінансовий ринок України є “ключовим фінансовим фронтом” забезпечення стабільності усієї фінансової системи; війна має величезний вплив на функціонування усіх складових ринку та є “індикативним маркером” настроїв в країні. Показано, що в умовах системних викликів та загроз суттєвий вплив на ландшафт фінансового ринку мають інноваційні підходи у сфері фінансових технологій, які широко імплементуються у всі його сфери, розширюють функціонал фінансових посередників, пропонують диверсифікацію інструментів та методів роботи, розширюють можливості для учасників, модернізують діючі норми та правила і, що найголовніше, закладають нові традиції та виробляють нові звички в усіх учасників фінансового ринку. Аргументовано, що основною причиною радикальних змін та інновацій як у регуляторній політиці, так і у повсякденній діяльності учасників фінансового ринку є війна в Україні, яка стала каталізатором для перегляду багатьох політик та підходів діяльності. Продемонстровано, що у фінансовому середовищі викристалізовуються нові вектори розвитку фінансового сектору, які спрямовані на: діджиталізацію та автоматизацію більшості фінансових процесів; підняття на якісно новий рівень доступу до фінансових послуг; створення нових пропозицій у сфері фінансових послуг з акцентом на їх інклюзивність та доступність через використання каналів дистанційного обслуговування клієнтів із застосуванням технологій віртуальної комунікації. Доведено, що за час російської агресії фінансовий ринок розвинув високу лояльність та гнучкість у запровадженні нових продуктів; налагодив мережу нових партнерських відносин; змінив фокус активності на ефективне використання технологічних рішень у фінансовій сфері. Обґрунтовано, що ключовими детермінантами функціонування фінансового ринку в умовах воєнного стану є: глибоке розуміння сутності проблем ринку; адаптація законодавчого поля та гнучкість пруденційного нагляду; запровадження інновацій у розробці нових фінансових продуктів та діджиталізація діючих продуктів; створення сприятливих умов для діяльності фінансових посередників на ринку.

Висновки. За результатами проведеного дослідження зроблено такі висновки: на фінансовому ринку окреслюються нові тренди щодо розвитку та запровадження новітніх фінансових технологій у діяльності фінансових посередників; в сучасних реаліях відбуваються зміни ландшафту внутрішнього фінансового ринку – війна стала каталізатором “виживання” як інститутів, так і продуктів; перепрофілювання на дистанційну роботу з клієнтами створює майданчик для просування нових продуктів та впровадження нових бізнес-моделей.


Ключові слова


фінансовий ринок, ринок фінансових послуг, фінансове середовище, інфраструктура фінансового ринку, фінансові посередники, фінансові активи, фінансові технології (FinTech), інноваційні фінансові продукти, фінансові інструменти, пруденційний нагляд

Повний текст:

PDF>PDF

Посилання


Фінансовий клуб. Україна займає 120 позицію з розвитку фінансового ринку. 22 січня 2021. URL: https://finclub.net/ua/news/ukraina-zaimaie-120-pozytsiiu-z-rozvytku-finansovoho-rynku.html.

Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг”. № 79-IX. 12 вересня 2019. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/79-20#Text.

Закон України “Про ринки капіталу та організовані товарні ринки”. № 738-IX. 19 червня 2020. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/738-20#Text

Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей діяльності фінансового сектору у зв’язку із введенням воєнного стану в Україні”. № 2463-IX. 27 липня 2022. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2463-20#Text.

Держстат: падіння ВВП у 2014 році склало 6,8%. BBC News Україна. 20 березня 2015. URL: https://www.bbc.com/ukrainian/news_in_brief/2015/03/150320_sa_gdp_2014.

Падіння ВВП України у 2015 р. прискорилося до 9,9%. Інформаційне агентство Interfax Україна. 21.03.2016. URL: https://ua.interfax.com.ua/news/general/332222.html.

Балицька М. В., Бровенко К. С. Фінансові технології як драйвер розвитку фінансових ринків. Економічна наука. Інвестиції: практика та досвід. 2021. № 9. С. 59–65.

Розвиток фінансового ринку України в умовах європейської інтеграції: проблеми та перспективи: кол. монографія / за заг. ред. В.Г. Барановой, О.М.Гончаренко. Харків: Діса плюс, 2019. 370 с.

Дроботя Я.А., Бражник Л.В., Дорошенко О.О. Диджиталізовані інновації банківського бізнесу. Економіка та суспільство. 2021. № 23.

Данилишин Б. 2021–2022: Яка ситуація в економіці та на фінансових ринках. Укрінформ. 19.01.2022. URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-economy/3388110-20212022-aka-situaciav-ekonomici-ta-na-finansovih-rinkah.html.

Steven Douglas Moffitt. Introduction to the strategic analysis of financial markets. In progress, world scientific. Illinois Institute of Technology. May 2016. URL: https://www.researchgate.net/publication/303044586_Introduction_to_the_Strategic_Analysis_of_Financial_Markets.

Коніна М., Реха К., Янковський В. Сучасний стан фінансового ринку України та шляхи його вдосконалення. Економічний дискурс. Міжнародний науковий журнал. 2019. Випуск 2. С. 183–192.

Ovcharenko Valeriia. Banking industry analysis: the competitive advantage of banks, which implemented FinTech. 2019. URL: https://kse.ua/wp_content/uploads/2019/04/BFE_Thesis_final_Ovcharenko_Valeriia.pdf.

Поченчук Г.М. Фінансові технології: розвиток і регулювання. Економіка та суспільство. 2017. № 13. С. 193–200.

Adam Hayes. Financial markets: role in the economy, importance, types and examples. Investopedia. May 31, 2022. URL: https://www.investopedia.com/terms/f/financial-market.asp.

Стратегія розвитку фінансового сектору України до 2025 року. Березень 2021. URL: https://bank.gov.ua/ua/news/all/strategiya-rozvitkufinansovogo-sektoru-ukrayini-do-2025-roku-7686.

Огляд небанківського фінансового сектору: вересень 2022 року. Національний банк України. 6 вересня 2022. URL: https://bank.gov.ua/ua/news/all/oglyad-nebankivskogofinansovogo-sektoru-veresen-2022-roku.

Огляд банківського сектору: серпень 2022 року. Національний банк України. 16 серпня 2022. URL: https://bank.gov.ua/ua/news/all/oglyad-bankivskogo-sektoru-serpen-2022-roku.


Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.


ISSN 1818-5754 (print), ISSN 2415-3672 (online)
Західноукраїнський національний університет
© «Світ фінансів», 2004-2019