ТЕОРЕТИКО-ОРГАНІЗАЦІЙНІ ЗАСАДИ ФУНКЦІОНУВАННЯ РЕГІОНАЛЬНОГО ФІСКАЛЬНОГО ПРОСТОРУ
Ключові слова:
податки, регіон, держава, фіскальний простір, фіскальний простір регіонуАнотація
Вступ. Функціонування регіонального фіскального простору зумовлено необхідністю прийняття управлінських рішень щодо формування бюджетних ресурсів на місцевому рівні та модернізації економіки регіонів, здійснення структурних реформ соціальної сфери, формування стратегічних цілей розвитку регіонів. В Україні податкові надходження мають домінантне значення у забезпеченні наповнення дохідної частини як державного бюджету, так і місцевих бюджетів, оскільки за їх рахунок формується дві третини доходів. Проблеми, що стоять перед державою в умовах обмеженості фінансових ресурсів, вимагають пошуку резервів і можливостей вивільнення задіяних грошових коштів та забезпечення фінансування пріоритетних напрямів.
Мета – теоретично обґрунтувати сутність та визначити особливості формування регіонального фіскального простору України.
Результати. Визначено, що функціонування регіонального фіскального простору є важливою основою для забезпечення гнучкості фіскальної політики. Ефективне функціонування фіскального простору для економічного розвитку України має одне з вирішальних значень, адже охоплює всі інструменти фіскальної політики.
Висновки. Фіскальний простір – це фінансові відносини, що виникають в результаті взаємодії фізичних, юридичних осіб та їх груп з державою або державними інституціями з приводу розподілу, перерозподілу і використання фінансових ресурсів на державному рівні щодо управління доходами, видатками і борговими зобов’язаннями держави. Фіскальний простір регіону – це середовище взаємодії між економічними суб’єктами та органами місцевого самоврядування стосовно розподілу, перерозподілу і використання фінансових ресурсів регіону.
Посилання
Armey D. The freedom revolution. Regnery Publishing Co., Washington, D.C., 1995. 318 р.
Barro R., Sala-i-Martin X. Economic growth. NY: McGraw-Hill, 1995. 539 p.
Brecht A. Internationaler Vergleich der öffentlichen Ausgaben. Leipzig, 1932. S. 6
Tanzi V. The changing role of state in the economy: a historical perspective. IMF Working Paper. 1997. WP/97/114. P. 15–23.
Landau D. Government and economic growth in the less developed countries: an empirical study for 1960–1980. Economic Development and Cultural Change. 1986. №35 (1). Р. 35–75.
Niskanen W.A. Bureaucrats and politicians. Journal of Law and Economics. University of Chicago Press. 1975. № 18(3). Р. 617–643.
Самуельсон П. А., Нордгауз В. Д. Макроекономіка. Київ: Основи, 1995. 544 с.
Стігліц Дж. Е. Економіка державного сектора. Київ: Основи, 1998. 854 с.
Heller P. Understanding fiscal space. IMF – Policy Discussion Paper. 2005. PDP/05/4. 19 p.
Крисоватий А. І., Сидорович О. Ю. Теоретико-методологічні підходи пізнання та концептуалізація сутності фіскального простору. Фіскальний простір сталого соціально-економічного розвитку держави: монографія / за ред. д. е. н., проф. А. І. Крисоватого. Тернопіль: ТНЕУ, 2016. С. 9–27
Павлов В. І., Павліха Н. В. Концептуальні засади управління сталим просторовим розвитком. Вісник економічної науки України. 2007. № 1(11). С. 119–124.
Павліха Н. В., Цимбалюк І. О. Науковий базис формування теорії інклюзивного розвитку регіону. Економічний часопис Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки. 2020. № 3(23). С. 136–142.
Затонацька Т. Г., Ткаченко О. Є. Теоретична сутність та особливості формування фіскального простору. Наукові записки Національного університету “Острозька академія”. Економіка. 2016. № 3(31). С. 119–125.
Кузькін Є. Ю. Формування фіскального простору місцевого самоврядування в умовах децентралізації державних фінансів. Проблеми економіки. 2018. № 2. С. 328–334.
Про засади державної регіональної політики. Закон України від 27.07.2022 № 156-VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/156-19#Text.
The World Bank: Fiscal Policy. URL: https://www.worldbank.org/en/topic/poverty/lacequity-lab1/fiscal.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які подають матеріали до наукового журналу Світ фінансів, погоджуються з наступними положеннями:
- Автори зберігають за собою всі авторські права й одночасно надають журналу право першої публікації на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, що дозволяє розповсюджувати даний матеріал із зазначенням авторства та первинної публікації в даному журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження наукової статі у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати наукову статтю в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).