ШЛЯХИ ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ УПРАВЛІННЯ ЗАПАСАМИ ТОРГОВЕЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА В ПЕРІОД ВОЄННОГО СТАНУ
Анотація
Вступ. В умовах воєнного стану суб’єкти підприємницької діяльності переживають складнощі з підтримкою свого фінансово-економічного стану на рівні, достатньому для забезпечення беззбиткового функціонування. Одним із показників продажів для торговельного підприємства є рівень оборотності активів, у структурі яких вагома частина належить товарним запасам. Оскільки у воєнний час накопиченню та реалізації запасів перешкоджає низка явищ, зокрема порушення логістичних шляхів, знищення складів через обстріли тощо, то необхідним є дослідження особливостей управління оборотністю запасів з урахуванням умов воєнного періоду.
Мета – проаналізувати роль оборотності запасів у підтримці задовільного фінансово-економічного стану підприємства, визначити негативні явища, до яких призводить надлишок запасів, дослідити показники оборотності запасів окремих торговельних підприємств та розробити пропозиції щодо її прискорення.
Результати. Проаналізовано переваги та недоліки низького коефіцієнта оборотності запасів, визначено основні небажані явища, спричинені надлишковими запасами, що призводять до зниження рентабельності продажів. Досліджено стан оборотності запасів ТОВ “Нестле Україна” за 2020–2023 рр. та встановлено, що протягом цього періоду коефіцієнт знизився з 94,7% до 23,1%. Визначено основні негативні явища, з якими може стикнутися підприємство у разі неналежного управління запасами: зростання витрат на переміщення запасів; посилення дефіциту товарів; зниження ліквідності товарів.
Висновки. З метою підвищення ефективності управління запасами запропоновано використання системи управління запасами ABM Inventory, яка здатна постійно формувати дані про щотижневу динаміку запасів та їх залишки на складі. Визначено фактори, які обов’язково слід враховувати в управлінні запасами, до яких належать: час транспортування, відстань від точки виробництва до точки продажу, період накопичення товарних запасів, різноманітність ланцюжка товароруху, сезонні коливання попиту на товари та інші. Врахування цих факторів дасть змогу прискорити оборотність запасів та підвищити фінансову стійкість торговельного підприємства у складний період воєнного часу.
Ключові слова
Повний текст:
>PDFПосилання
Кубецька О. М., Остапенко Т. М., Палешко Я. С. Управління оборотними активами підприємства в особливих умовах. Бізнесінформ. 2022. № 8. С. 159–165.
Степаненко О. Товарні запаси як об’єкт обліку та управління: науково-практичний підхід. Цифрова економіка та економічна безпека. 2024. № 2. С. 157–163.
Куць Т., Кондаревич І. Cтратегії оптимізації виробничих запасів як інструмент ефективного управління. Молодий вчений. 2023. № 9. С. 22–25.
Максимова О., Максимов С., Омельченко О. Обґрунтування шляхів підвищення ефективності використання оборотних активів гірничорудних підприємств. Економіка та суспільство. 2024. № 60. URL : https://doi.org/10.32782/2524-0072/2024-60-64.
Шевчук В., Бабурнич Н. Інформаційне та технічне забезпечення системи обліку торговельної діяльності. Управління змінами та інновації. 2024. № 10. С. 56–60.
Ковова І. Облік товарів в умовах діджиталізації. Збірник наукових праць ДУІТ. Економіка і управління. 2021. Вип. 50. С. 122–129.
Про компанію Nestlé в Україні. URL : https://www.nestle.ua/aboutus/nestleinukraine
Фінансова звітність Товариства з обмеженою відповідальністю “Нестле Україна”. 2024. URL : https://clarity-project.info/edr/32531437/finances.
Система для управління запасами. URL : https://abmcloud.com/uk/abm-soft/abm-inventory/.
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.
ISSN 1818-5754 (print), ISSN 2415-3672 (online)
Західноукраїнський національний університет
© «Світ фінансів», 2004-2025