ПРОБЛЕМИ РОЗВИТКУ ДЕРЖАВНОГО ФІНАНСОВОГО КОНТРОЛЮ В УКРАЇНІ
Ключові слова:
державний фінансовий контроль, Державна аудиторська служба України, ефективність фінансового контролюАнотація
Вступ. Сьогодні питання побудови та створення цілісної системи державного фінансового контролю в Україні є дуже важливими та актуальними. Без їх вирішення неможливо підвищити ефективність і конкурентоспроможність різних секторів національної економічної системи, забезпечити життєдіяльність держави, а також зменшити рівень тінізації економіки та корумпованості.
Мета – проаналізувати розвиток теоретико-методичних основ формування системи державного фінансового контролю в Україні, виокремити проблеми, які можуть виникнути в процесі створення і побудови єдиної системи державного фінансового контролю, розробити пропозиції щодо підвищення ефективності її функціонування в умовах сучасних викликів і загроз.
Результати. Розглянуто сучасний стан системи державного фінансового контролю в Україні та перспективи її подальшого розвитку. Узагальнено результати контрольної роботи Державної аудиторської служби України за 2020–2022 рр. Акцентовано, що ефективний державний фінансовий контроль – це найважливіша умова існування сильної держави та важливий фактор її розвитку. Окреслено проблеми, які можуть виникнути в процесі створення і побудови єдиної системи державного фінансового контролю. Запропоновано шляхи вдосконалення єдиної системи державного фінансового контролю.
Висновки. За результатами проведеного дослідження сформульовано висновки щодо необхідності формування цілісної системи фінансового контролю, визначення векторів її розвитку з урахуванням принципів взаємодії між органами зовнішнього та внутрішнього контролю, вчасного виявлення об’єктів, що містять у собі високі ризики порушення законодавства, найбільш повного охоплення фінансово-економічних процесів, перебіг яких необхідно тримати під постійним контролем та наглядом держави.
Посилання
Піхоцький В. Ф., Піхоцька О. М. Державний фінансовий контроль: навч. посіб. Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2018. 484 с.
Германчук П. К., Стефанюк І. Б., Рубан Н. І. Державний фінансовий контроль: ревізія та аудит. Київ: НВП «АВТ», 2004. 424 с.
Сисоєва І.М., Добіжа Н.В. Особливості здійснення державного фінансового контролю в Україні. Вісник. Економічна наука. 2021. URL: http://www.investplan.com.ua/pdf/18_2021/4.pdf.
Панасюк О. В. Аналіз досвіду у сфері державного фінансового контролю: Європейський Союз та Україна. Економічний вісник. Фінанси, облік, оподаткування. 2018. Вип. 2. C. 139–145.
Перепічка П. Нецільове використання бюджетних коштів: економічний зміст, проблемні питання та шляхи їх розв’язання. Наукові записки. Економіка. 2010. Вип. 3 (56). С. 18–23.
Дмитренко Г. В. Шляхи удосконалення публічного фінансового контролю. Економіка та держава. 2011. Вип. 4. С. 90–92.
Есманов О. М. Реформування системи державного фінансового контролю в Україні. Бізнес-Інформ. 2012. Вип. 12. С. 32–34.
Статистичний звіт Державної аудиторської служби за 2020 рік. URL: https://dasu.gov.ua/ua/plugins/userPages/71.
Статистичний звіт Державної аудиторської служби за 2021 рік. URL: https://dasu.gov.ua/ua/plugins/userPages/1985.
Статистичний звіт Державної аудиторської служби за 2022 рік. URL: https://www.dasu.gov.ua/ua/plugins/userPages/2652.
Магута Р. М. Напрямки удосконалення державного фінансового контролю в Україні. Вісник. Економічна наука. 2012. С. 94–97 URL: http://www.rusnauka.com/17_AND_2010/Economics/ 68822.doc.htm 10.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які подають матеріали до наукового журналу Світ фінансів, погоджуються з наступними положеннями:
- Автори зберігають за собою всі авторські права й одночасно надають журналу право першої публікації на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, що дозволяє розповсюджувати даний матеріал із зазначенням авторства та первинної публікації в даному журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження наукової статі у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати наукову статтю в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).