ФІНАНСОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДЕЛЕГОВАНИХ ПОВНОВАЖЕНЬ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ: ПРОБЛЕМИ ТА НАПРЯМИ ВДОСКОНАЛЕННЯ
Ключові слова:
делеговані повноваження, місцеві бюджети, видатки, бюджетні трансферти, територіальні громадиАнотація
Вступ. Фінансове забезпечення делегованих повноважень місцевих органів влади пов’язане з двома важливими проблемами. По-перше, через відсутність чіткого законодавчо закріпленого розподілу повноважень органів влади й органів місцевого самоврядування, джерел фінансування виникає проблема їх дублювання. По-друге, існує невідповідність вартості делегованих повноважень та скерованих для цього фінансових ресурсів, що негативно відображається на якості та доступності публічних послуг через неспроможність органів місцевої влади здійснювати свої повноваження.
Мета – окреслити проблеми і ризики фінансового забезпечення делегованих повноважень органів місцевого самоврядування та запропонувати заходи щодо їх вирішення.
Результати. Виявлено, що проблеми законодавчого врегулювання розподілу повноважень місцевих органів влади полягають у необхідності внесення змін до Конституції, що є складним та довготривалим процесом. Аналіз динаміки та структури доходів і трансфертів з державного бюджету дав змогу виявити переважання частки цільових трансфертів у структурі трансфертів та одночасне зростання у динаміці обсягів закріплених доходів місцевих бюджетів.
Висновки. Удосконалення фінансового забезпечення делегованих повноважень місцевих органів влади доцільно реалізувати у кількох напрямах: концептуального розмежування повноважень органів місцевого самоврядування та виконавчої влади й органів місцевого самоврядування різних рівнів та відповідно до запропонованого концептуального підходу здійснення врегулювання законодавчих норм; вдосконалення методичних підходів до розрахунку вартості делегованих повноважень, зокрема методик розрахунку субвенцій і дотацій з державного бюджету, вдосконалення системи бюджетного вирівнювання; використання переваг міжмуніципального співробітництва.
Посилання
Буглак Ю. Проблеми розмежування повноважень між органами виконавчої влади і органами місцевого самоврядування в Україні. Адміністративне право і процес. 2018. № 11. С. 70–75.
Баринова Д., Нестеренко Н., Валюшко І. Проблеми перерозподілу повноважень між районним та базовим рівнями місцевого самоврядування в сучасних умовах. НІСД. URL : https://niss.gov.ua/sites/default/files/2021-08/pererozpodil-povnovazen.pdf.
Ганущак Ю., Казюк Я. Проєкт концепції щодо розмежування та розподілу повноважень місцевого самоврядування і виконавчої влади. 2023. Децентралізація. URL : https://decentralization.ua/search?query.
Левітас Т. Законодавча класифікація повноважень місцевого самоврядування. Програма підтримки децентралізації SKL International. 2020. URL : http://sklinternational.org.ua/wpcontent/uploads/2020/06/LegalClassificationofLGfunctionsLevitasUA.pdf.
Золлер-Вінклер Е. Фінансова автономія – основа місцевого самоврядування. Децентралізація. URL : https://decentralization.ua/news/13610.
Демків О. Щодо покращення системи фінансового вирівнювання місцевих бюджетів. Департамент фінансів ЛОДА. Науково-аналітична записка. URL : https://loda.gov.ua/.
Сторонянська І. З., Беновська Л. Я. Особливості фінансового вирівнювання розвитку територій в умовах бюджетної децентралізації. Фінанси України. 2018. № 6. С. 58–74.
Кириленко О., Жадан О. Підвищення прозорості та обґрунтованості використання бюджетних коштів. Світ фінансів. 2021. № 3 С. 23–37.
Крисоватий А. Воєнні реалії фіскального простору публічних фінансів України. Світ фінансів. 2023. № 1. С. 8–30.
Стале ендогенне зростання регіонів України в умовах децентралізації : монографія / ред. І. З. Сторонянська. Львів : ДУ “Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України”, 2019. 501 с.
Луніна І. Потенціал публічних фінансів для забезпечення видатків воєнного періоду та поствоєнного відновлення України. Фінанси України. 2022. № 8. С. 7–26.
Європейська хартія місцевого самоврядування. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/994_036#Text.
Конституція України. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96%D0%B2%D1%80#Text.
Бюджетний кодекс України. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2456-17#Text.
Про внесення змін до Бюджетного кодексу України : Закон України. URL : № 907-IXhttps://zakon.rada.gov.ua/laws/show/907-20#Text.
Районні ради та територіальні громади: в пошуках балансу. URL : https://lb.ua/blog/observatory_democracy/478384_rayonni_radi_teritorialni.html#:~:text.
Розвиток соціальної сфери територіальних громад в умовах адміністративно-фінансової децентралізації / за ред. С. Л. Шульц. Львів, 2018. 140 с.
Національна служба здоров’я України. URL : https://nszu.gov.ua/.
На покриття дефіциту державного фінансування закладів охорони здоров’я у 2022 році місцеві бюджети виділили 18,6 млрд грн. Асоціація міст України. URL : https://auc.org.ua/novyna/na-pokryttya-deficytu-derzhavnogofinansuvannya-zakladiv-ohorony-zdorovya-u-2022-roci-miscevi/.
Беновська Л. Я. Інструменти оптимізації освітньої мережі. Галицький економічний вісник 2021. № 3. С.7–16.
Про співробітництво територіальних громад : Закон України. URL : https://zakon.rada.gov.ua/.
Завантаження
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які подають матеріали до наукового журналу Світ фінансів, погоджуються з наступними положеннями:
- Автори зберігають за собою всі авторські права й одночасно надають журналу право першої публікації на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, що дозволяє розповсюджувати даний матеріал із зазначенням авторства та первинної публікації в даному журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження наукової статі у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати наукову статтю в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).