СТРАТЕГІЧНЕ УПРАВЛІННЯ РОЗБУДОВОЮ “РОЗУМНИХ МІСТ” (SMART CITY) В УКРАЇНІ У ПОВОЄННИЙ ПЕРІОД
Анотація
Вступ. Одним із важливих світових трендів, поряд з цифровізацією та технологічною трансформацією, стійким розвитком та розвитком екологічної свідомості, кібербезпекою та конфіденційністю даних, є урбанізація, за якої певні міста стають домінуючою формою соціально-економічної організації, демонструючи набагато вищу продуктивність, ніж деякі окремі країни. Урбанізація та цифровізація сприяють розвитку концепції smart city, яку все більше міст прагнуть реалізувати, розробляючи smart-інновації, smart-інфраструктуру та smart-стратегії. Проте, якщо не враховувати наслідки, створення “розумних міст” може призвести до посилення цифрових розривів і соціально-економічної нерівності як між містами, так і всередині них, що є особливо важливим під час відновлення України у повоєнний період.
Мета – дослідити комплекс питань щодо визначення перешкод і можливостей середовища та запропонувати потенційні шляхи реалізації стратегічного управління розбудовою міст України у повоєнний період на засадах концепції “розумного міста”.
Результати. Проаналізовано визначення та досліджено сучасні тенденції впровадження концепції smart city в Україні у повоєнний період, зокрема у контексті сталого розвитку міст, з особливою увагою до існуючих мегатрендів розповсюдження цифрових технологій у процесах урбанізації. Детально розглянуто основні характеристики та функції smart-інфраструктури, а також перешкоди, які можуть виникнути на шляху її розвитку. Оцінено потенційні переваги та виклики впровадження smart-технологій у відбудову інфраструктури міста, особливо в умовах післявоєнного відновлення України.
Висновки. Концепція “розумного міста” об’єднує технологічні та цифрові інновації з соціальними потребами, забезпечуючи стійкий, інноваційний та економічний розвиток урбаністичних територій, сприяє європейській інтеграції, орієнтована на підвищення якості життя населення, що є перспективним сценарієм для України. Стратегічне управління розбудовою “розумних міст” в Україні потребує комплексного підходу, який інтегрує цифрові технології для управління міськими процесами, враховуючи специфіку ризиків, потреби місцевих громад та можливості підвищення якості життя і досягнення цілей сталого розвитку, використовуючи різноманітні методи та інструменти досягнення ефективності цих процесів. Основні напрями розвитку міст у цій концепції охоплюють безпеку, інфраструктуру, мобільність, здорове життя, інформацію та екологію.
Перспективи. Подальші наукові пошуки доцільно спрямувати на вивчення ролі smart-технологій у розвитку інфраструктури “розумних міст” та їх впливу на якість життя громадян; дослідження екологічної стійкості, включаючи впровадження зелених технологій та енергоефективності; аналіз механізмів забезпечення інклюзивності та доступності послуг для всіх верств населення, а також дослідження ролі участі та механізмів залучення громадськості в процеси планування та управління smart city.
Ключові слова
Повний текст:
>PDFПосилання
Богдан Т. Післявоєнна відбудова: уроки з досвіду Балкан. URL : https://biz.censor.net/columns/3330248/pislyavoyenna_vidbudova_uroky_z_dosvidu_balkan.
Гусар Н.С., Дубель М.В. Перспективи управління розвитком територій в умовах війни. Вісник студентського наукового товариства ДонНУ імені Василя Стуса. 2024. Т. 1, №16. URL : https://jvestnik-sss.donnu.edu.ua/article/view/15788.
Державна стратегія регіонального розвитку на 2021–2027 роки. Затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 5 серпня 2020 р. №695. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/695-2020-%D0%BF#Text
Дукіна О., Дукін П. Управління розвитком територій в умовах воєнного стану: аспекти ситуаційного підходу. Актуальні проблеми менеджменту та публічного управління в умовах війни та післявоєнної відбудови України : матеріали доповідей Всеукр. наук.-практ. конф. з міжнар. участю, Тернопіль, 31 травня 2022 р. С. 92–95.
еГромада: електронні сервіси в ОТГ. Center for Innovation Development. URL: https://cid.center/egromada.
Жарова Л.В. Сталий розвиток у концепціях smart (розумних) міських ініціатив. Економіка та право. 2019. № 3. С. 107–114.
Зварич Р., Гомотюк В., Рівіліс І., Дейнека Ю. Соціальна відповідальність бізнесу як інструмент міжнародного корпоративного менеджменту в умовах кризи. Вісник економіки. 2022. Вип. 2. С. 142–156. https://doi.org/10.35774/visnyk2022.02.142. URL : https://visnykj.wunu.edu.ua/index.php/visnykj/article/view/1368/1487.
Зелене відновлення для України. URL : https://www.nefco.int/financing/municipalities-ineastern-europe/green-recovery-ukraine/.
Кривоніс О.П. Розумні міста України. Що таке смарт-сіті і як це працює. 2022. URL : https://www.bezpeka-shop.com/ua/blog/obzor/umnye-goroda-ukrainy-chto-takoe-smart-siti-i-kaketo-rabotaet/.
Маркевич К., Сіденко В. Smart-інфраструктура у сталому розвитку міст: світовий досвід та перспективи України . Аналітична доповідь Центру Разумкова. Видавництво “Заповіт”. 2021. С. 348. URL : https://razumkov.org.ua/uploads/other/2021-SMART-%D0%A1YTI-SITE.pdf.
Назарук М. М., Полянський Ю. С. Ревіталізаційні зміни геопростору в європейських містах. Вісник ХНУ ім. В.М. Каразіна. 2019. Вип. 21. С. 34–50. URL : https://journals.uran.ua/visnukkhnu_ ecology/article/view/193503.
Організація управління розвитком територій під час військових дій в України. 24.05.2022. URL : https://gurt.org.ua/news/informator/78295/.
Офіційний сайт Міністерства та Комітету цифрової трансформації України. URL : https://thedigital.gov.ua/ministry.
Радченко О., Шандрик В. Проектний підхід до розбудови “розумних міст” (smart-city) як перспективний напрямок повоєнної відбудови України. Наукові інновації та передові технології. 2024. № 4. С. 145–156. https://doi.org/10.52058/2786-5274-2024-4(32)-145-156. URL : http://perspectives.pp.ua/index.php/nauka/article/view/10454/10510.
Резолюція форуму взаємодії “TOGETHER-2022”. 2022. URL : https://ecologua.com/news/rezolyuciya-forumu-vzayemodiyitogether-2022.
Світові smart-тенденції у розвитку “ розумних міст” та українські реалії. URL : https://hub.kyivstar.ua/articles/svitovi-smart-tendencziyiu-rozvytku-rozumnyh-mist-ta-ukrayinski-realiyi.
Dosvit. URL : http://dosvit.org.ua.
Ecological Footprint. URL : https://www.footprintnetwork.org/our-work/ecological-footprint/.
Kitchin R. The promises and perils of smart cities. SCL Tech Law for everyone. URL : https://www.scl.org/ articles/3385-the-promise-and-perilsof-smart-cities.
Smart Sustainable Cities at a Glance. International Telecommunication Union (ITU). URL : https://www.itu.int/cities/about/.
Smart-інфраструктура у сталому розвитку міст: світовий досвід та перспективи України. URL : https://razumkov.org.ua/uploads/other/2021-SMART-%D0%A1YTI-SITE.pdf.
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.
ISSN 1818-5754 (print), ISSN 2415-3672 (online)
Західноукраїнський національний університет
© «Світ фінансів», 2004-2025