ФІНАНСОВА БЕЗПЕКА КРАЇНИ ЧЕРЕЗ ПРИЗМУ ФІНАНСОВОЇ ГРАМОТНОСТІ ГРОМАДЯН
Анотація
Вступ. Фінансова безпека є базовим пріоритетом економічної політики держави, а розвиток інноваційної економіки залежить від сталого зростання її економічної системи, інвестиційної привабливості і здатності до конкуренції. Значну роль у цьому процесі відіграють фізичні особи, домогосподарства, від ефективного і раціонального використання фінансових ресурсів яких залежить розвиток економіки країни, а відтак, і її фінансова безпека.
З огляду на необхідність забезпечення фінансової безпеки країни актуалізуються питання удосконалення фінансової грамотності громадян як суб’єктів фінансових відносин, здатних генерувати достатні фінансові й інвестиційні ресурси з метою сприяння розширеному відтворенню та економічному зростанню країни, а також виступати кінцевими споживачами товарів і послуг.
Мета – узагальнити теоретичні підходи до визначення понять “фінансова безпека країни” та “фінансова безпека домогосподарств”; обґрунтувати прямий та опосередкований вплив усіх складових фінансової безпеки країни на фінансову безпеку домогосподарств шляхом активного застосування методів та інструментів відповідного механізму забезпечення її фінансової стійкості; окреслити основні вектори впливу рівня фінансової грамотності громадян на фінансову безпеку країни, аргументувати необхідність підвищення фінансової грамотності наших співвітчизників.
Результати. Розкрито економічний зміст фінансової безпеки країни, вплив її складових на фінансову безпеку домогосподарств за допомогою прямого й опосередкованого впливу методів, інструментів та важелів механізму забезпечення фінансової безпеки; ідентифіковано основні виклики фінансовій безпеці країни та виявлено загрози фінансовій безпеці домогосподарств; проаналізовано тісний взаємозв’язок між рівнем фінансової грамотності громадян та фінансовою безпекою країни; визначено підходи щодо підвищення рівня фінансової грамотності українців як пріоритетного напряму забезпечення фінансової безпеки країни.
Висновки. За результатами проведеного дослідження зроблено висновок про те, що фінансова грамотність громадян і фінансова безпека країни тісно пов’язані між собою, оскільки рівень знань і вмінь населення в управлінні власними фінансами, його фінансова поведінка безпосередньо впливають на економічну стійкість як окремих домогосподарств, так і держави загалом. Використання інтегрованого міждисциплінарного підходу до розробки заходів і програм із підвищення рівня фінансової грамотності населення сприятиме формуванню ефективного механізму забезпечення фінансової безпеки домогосподарств і фінансової безпеки країни загалом.
Ключові слова
Повний текст:
>PDFПосилання
Барановський О. І. Фінансова безпека : монографія. Київ : Фенікс, 1999. 338 с.
Бонд Р. Фінансова грамотність та обізнаність в Україні: Факти та висновки. URL : http://www.uaib.com.ua/files/articles/1369/84/finlit_sur-vey_6dec2010_ua.pdf.
Єрмошенко М. М. Горячева К. С. Фінансова складова економічної безпеки: держава і підприємство : наук. моногр. Київ : Національна академія управління, 2010. 232 с.
Калач Г. Фінансова безпека держави в умовах глобалізації. Науковий вісник Національної академії державної податкової служби України. 2004. № 4. С. 115–120.
Кізима Т. О., Шаманська О. С. Фінансова грамотність населення та фінансова поведінка домогосподарств: аспекти взаємовпливу. Світ фінансів. 2014. № 1. С. 16–26.
Конституція України від 28.06.1996 року №254 к/96. URL : http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.
Корупція та недовіра до судової системи очолюють рейтинг перешкод для інвесторів третій рік поспіль. Центр економічної стратегії. URL: https://ces.org.ua/foreing_investor_survey_results_2018/.
Кравчук Н. Я., Колічник О. Я., Мелих О. Ю. Фінансова безпека : навч.-метод. посіб. Тернопіль : Вектор, 2010. 277 с.
Лусарді А.-М. Фінансова грамотність населення покращує загальний стан економіки країни. URL : http://ukranews.com/uk/news/economics/2013/10/24.
Національна стратегія розвитку фінансової грамотності до 2030 року. URL : https://business.diia.gov.ua/uploads/8/41540nbu_strategy_fingramotnosti_2030.pdf.
Радзішевська Д. В. Підвищення фінансової грамотності населення України як один із пріоритетів державної політики на сучасному етапі URL : http://academy.gov.ua.
Сидор І. П. Домінанти впливу макроекономічних показників на добробут нації. Економіка і суспільство. 2018. № 16. С. 795–802.
Федоряка Я. Як фінансова грамотність населення впливає на фінансовий добробут держави. URL : https://simeinyi-budzhet.ua/familybudget/%D1%8F%D0%BA.
Фінансова безпека домогосподарств в Україні: сучасні проблеми та механізм забезпечення : монографія /за заг. ред. д.е.н., проф. Б. І. Пшика. Львів : СПОЛОМ, 2020. 138 с.
Фінансова грамотність, фінансова інклюзія та фінансовий добробут в Україні. Проект USAID “Трансформація фінансового сектору”: результати дослідження. Київ, 2019. 49 с.
Чорнодід І. С. Економічна безпека як категорія економічної теорії. Актуальні проблеми економіки. 2003. № 11. С. 13–20.
Шлемко В. Т., Бінько І. Ф. Економічна безпека України: сутність і напрямки забезпечення : монографія. Київ, 1997. 143 с.
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.
ISSN 1818-5754 (print), ISSN 2415-3672 (online)
Західноукраїнський національний університет
© «Світ фінансів», 2004-2025